/Salma Tavukçuluk
Salma Tavukçuluk 2019-01-30T22:57:27+00:00

SALMA TAVUKÇULUK HAKKINDA

Salma tavukçuluk halk arasında bilinen ismi ile köy yumurtası üretimidir. Yurt dışında ise salma tavukçuluğa FREE RANGE adı verilmektedir.

Salma tavukçuluk sektöründe beslenicek tavuk sayısına göre doğru orantıda açık arazi ve geceleri tavuk sağlığına uygun kümesleri olmaktadır.
Tavuklar gündüzleri sürekli arazi özgürce toprak, tabiat ve güneş den aldıkları minarelerle daha sağlıklı, kaliteli lezzetli ve yumurta elde edilmektedir.Salma tavukçuluk da aynı zamanda doğal içerikli katkı maddesi olmayan yemler verilmektedir.

Salma tavukçuluğun esas prensibi mutlu doğal ortamlarında doğal kendi yaşantıların yaşayan tavuklar dan insan sağlığına en uygun yumurtaları elde etmektedir.Salma tavukçuluk tüm dünyada insanların sağlıklı gıdaya olan artan talepe karşılık her geçen gün sektör olarak büyümekte ve gelişmektedir.Kapalı ortamlarda küçük kafesler içerisinde tamamen mutsuz ve tavuklara göre salma tavukçuluk da tavuk kendi özgür mutlu hayatını yaşamakta dır, o yüzdendir ki salma tavukçuluk hayvan refahı açısından da vazgeçilmez ve önemli bir sektör olarak ortaya çıkmakta dır.

Salma tavukçuluk yani doğal yumurta üretimine tüm dünya da yeni trend olmuş ve tüm dünyada çok hızlı büyüyen bir sektör haline gelmiştir.Salma tavukçuluk demek köyler de amatörce beslediğimiz köy tavukları gibi rastgele sağlıksız kümesler de rastgele buğday ,arpa vs gibi yem vererek ama hiç yem vermeyerek yumurta üretimi yapmak değildir.

Her sektörde olduğu gibi her konuda önemli detaylar ve işin teknik kısımları bulunmaktadır.Salma tavukçuluk da tavukların kalitesinin  doğruluğundan kümes şartlarına verilen yeme kadar önemli bir çok detaylar vardır .Doğru ve istikrarlı kazançlı bir üretim yapmak için salma tavukçuluk ile ilgili her konuda teknik ve gerekli olan hususları atlamamalısınız.

Sektör ile alakalı olarak her konuda hizmetimiz ve her türlü ekipman, gerekli malzeme tedariklerinizi firmamız dan yapabilirsiniz.Salma tavukçuluk ile ilgili daha detaylı bilgileri bölüm bölüm sitemizde bulabilirsiniz..

Organik Yumurta Üretimi (Sertifikalı ) Nasıl Yapılır.

Organik yumurta(sertifikalı ) üretim tarım bakanlığının belirlemiş olduğu organik yumurta üretim esaslarına göre yapılmaktadır.

Araziniz den kümesinize alacağınız yumurtalık yarka ya kadar bakanlık tarafından belirlenmiş kurallar vardır.

Organik yumurta üretimin de açık arazi 4mt2 ye 1 tavuk olarak hesaplanır. Kapalı kümes te ise 1mt2 ye 6 tavuk olarak hesaplanır ve en fazla 3000 tavuk bir kümese konulabilinir.

Kapalı kümesinizin sağlıklı mikrop ve kir barındırmayan malzemeden olması gereklidir. Kümesiniz de 7 tavuk a bir adet folluk denk gelecek şekilde sağlıklı folluklar olmalıdır.

Kümes içerisinde 20 tavuk a bir yemlik ve bir suluk konulmalıdır ve kümes içerisinde yine yeteri kadar tüneklikler olmalıdır.

Kapalı kümesinizin pencereleri olmalı içeriye güneş almalı ve havalandırma sistemi de olmalıdır.

Çiftlik içerisinde beton malzemeden üzeri kapaklı gübre çukuru olmalıdır.

Çiftlik içerisinde hijyenik yumurta depo binası ve yem binası olmalıdır.

Alacağınız yumurtalık cins tavuk un 3 günlük civciv yâda organik yumurta üretim esaslarına göre yetiştirilmiş en fazla 45 günlük civciv alabilirsiniz. Alınan civcivler ise organik üretim şartlarına göre olan organik sertifikalı yemler ile beslenmeli dir.

Almış olduğunuz civcivlere organik yumurta şartnamesinin izin verdiği içerikteki aşıları yapabilirsiniz.

Organik Yumurta Üretiminde Irk Seçimi

Organik yumurta Üretimin de ırk seçiminde dayanıklılığı, yumurta verim istikrarı, yem tüketimi gibi kriterleri dikkat e alarak seçim yapmalısınız.

Seçeceğiniz ırkın arazi şartlarına yaşamaya uygun direnci yüksek yumurtaya giriş süresi kısa, gurk olmayan ve yem tüketimi az olan ırk olmalıdır.

Alacağınız ırk 3 günlük yada organik yetiştirilmiş maximum 45 günlük civciv olmalı dır.

Aldığınız ırk ın 1 günlükten 18 haftalığa kadar olan tüm aşı programının organik yumurta üretim esasların belirlediği içerikte aşılar olmalı dır. Besleyeceğiniz ırk ın bir veteriner tarafından belli periyodik zaman aralıklarında kontrollerini yaptırmalı, ve zamanı gelen aşıların uygulamasını yaptırmalısınız..

Önerebileceğimiz ırklar avantaj sırasına göre şöyle dir.

1.)Lohman Brown

2.)Ataks

3.)Ligorin

4.)Pleymut

Organik Yumurta Üretiminde Tavuk Nasıl Beslenmeli dir.
Organik Yumurta Üretimi yapıçak firma ve şahıslar eğer ki organik sertifika almak ve sertifikalı yumurta satmak isterlerse,tarım müdürlüğünün organik yumurta üretim tüzüğündeki kurallara uymak zorunda dır..

Organik Yumurta Üretimi yapıçaklar özelikle yemlerini sertifikalı ham maddelerini alarak kendileri doğru rasyonda yemlerini yapmalıdırlar..

Kullanıçağınız yem e kesinlikle organik yasasının izin vermediğini bir maddeyi koymamalısınız,denetlemelerde yasak olan bir madde bulunduğu takdirde çok ciddi cezaları söz konusudur..

Organik Sertifikalı olan tüm ham maddelerin enerji ve protein değerleri hesaplanarak doğru rasyonda yeminizi temin etmelisiniz,yem dışında gün içersinde tavuklar organik yasasına uygun olan açık arazide gezinerek araziyi özgürce kullanmasına olanak sağlanmalı dır..

Açık arazinizin belli kısımlarına uygun olan bitkiler ve yem tahılları ekebilirsiniz..

Organik Yem tedarik kısmında firmamız sizi yönlendirebilmektedir.

 

Salma Tavukçuluk (doğal yumurta) üretiminde çok önemli olan kurallarında bir tanesi ve tavuklarda doğru beslenme şeklidir,,,

Salma tavukçuluk (köy yumurtası )üretimi yapıçak kişiler doğru yarkayı aldığı takdir de belli bir besi programı vardır,almış olduğunuz 16/17 haftalık yarka size geldiği günden itibaren yumurta başlangıç piliç geliştirme yemi verilmelidir,bu yem hayvanı yumurtaya hazırlanmasında yardımçı olan bir yem dir,bu yem fabrikasyon bir yemdir,ve bu yemi % 5 yumurta görene kadar kullanmalısınız,

% 5 yumurta verimi olduğunda ise bu sefer gerçek doğal içerikli yem kullanımı başlayacaktır.

Doğal içerikli ,içinde kimyasal katkı maddelerinin boyar maddelerin olmadığı salma tavuk,gezen tavuk için yapılmış

yem verilmesi gerekmektedir,amatör ce verilen rast gele yem karışımları ile gerçek verimi yakalama şansınız maalesef yoktur.

Piyasada fabrikasyon olarak satılan kimyasal içerikli yumurta yemleri ile de yüksek verim alabilirsiniz fakat malum ürettiğiniz yumurtayı doğal demek pek uygun oluşmayacaktır o zaman,ayrıcada fabrikasyon yemden dolayı gerçek köy yumurtası lezzetini yumurtadan alma şansı olmaz…Ayrıca da fabrikasyon yemler kapalı kümes şartlarındaki tavuk enerjisine göre hesaplanmış yemlerdir, buda sizin gezen enerji yakan tavuklarınız için uygun değildir,çok daha fazla yem sarfiyatı olabilmektedir..

Bunun yerine yeme özellikle buğday,mısır,arpa ve benzeri ürünleri karıştırıp kullanmayınız. Bu durumda tavuklarin yumurta verimleri düşecek yumurtada kalma suresi yani yumurtlama suresi azalacaktır.

 

Salma tavukçuluk ,Organik yumurta üretiminde kapalı kümes bir çok yapı malzemesinden yapabilirsiniz,,,,

Betonarme Kümesler,Prefabrik Kümesler,Sandaviç Panelden Kümesler,ve İzalasyonlu Çadır Kümesler gibi..

Hangi yapı malzemesinden yaparsanız yapın dikkat ediliçek hususlar şunlar dır…

Yapaçağınız kümes besleyeçeğiniz tavuk sayısına orantılı olarak yapılmalı yada düzenlemelisiniz.

Kapalı kümesinizin kışın çok soğuk yazın ise çok sıçak tutmayan bir yapı malzemesinden yapmalısınız,

Kümesinizi havalandırmak için yeterli şekilde pencere hatta havalandırma fan ı taktırmanızda fayda oluçaktır..

Kümesinizin tabanı ince bir beton yapmanızı ve üzerine kuru kalması ve sıçak tutması için 5/6 cm kalınlığında kaba talaş sermenizi tavsiye ederiz.Kümesinizde belli miktarda aydınlatmak için elektrik tertibatınız olmalı .

Kümesinize belli ölçülerde ve adetlerde tüneklikler yapılmalı dır.Kümesinizin folluklarını ister sandıktan ister plastik sebze kasasından ister ise raf şeklinde herhangi bir malzemeden yapabilirsiniz.Kümesinizin follluklarını 6/7 yumurta ya 30×40 cm lik bölüm olarak hesaplıyabilirsiniz.

Kümesinizde yeterli miktarda yemlik ve kullanımı kolay olan suluk tertibatı olmalıdır,Kümesinizin bir tarafından ışık ve güneş alıçak gibi yapmanız da fayda oluçak tır.Kümes ortamı hayvanın stressiz rahatça yemini suyuna ulaşabildiği huzur içinde bir ortam olmalı,unutmayın ki tavuklar ne kadar huzurlu ise bir okadar verimli ve sağlıklı olurlar.

İstenildiği takdir de izalasyonlu çadır kümes veya prefabrik (sandaviç panel) kümes olarak anahtar teslim çiftlikler yapılır.İster manuel ister otomatik ekipman kurulumu ve satışı yapılmakta dır.Her türlü salma tavukçuluk yada organik yumurta ve organik tavuk üretim çiftlikleri profösyönel ekiplerimiz tarafından A dan Z ye kurulumları yapılmakta dır.Türkiye nin her bölgesine hizmetlerimiz var dır.

 

Organik Tavuk (Etlik) Sertifikalı ve Doğal Tavuk ise Sertifikasız Üretim Yapılabilinir.

Irk Seçimi

Organik Tavuk ve Doğal Tavuk yetiştiriçiliğinde ırk seçimi önemli bir unsur dur.Doğal Tavuk (Etlik) yetiştiriçileri için doğru ırk açık besiye uyugun araziyi aktif kullanabilen ve hızlı et tutan bir ırk olmalı…Bu özeliklere göre seçeçeğiniz ırk bir kaç seçenek tir..Organik sertifikalı tavuk üretimi yapıçaklar organik şartnameye uygun ve yaşta civciv almalılar,doğal tavuk olarak üretiçekler ise maxımum 60 günlük olarak yarka almalılar.

Nedir Bu Irk Seçenekleri

Red Broiler

Sasso

NOT: Bu ırkların özeliklerine bakınız..Etlik Tavuk(Yarka) katagorisine bakabilirsiniz.

Organik Tavuk (Etlik) Kapalı Kümes Nasıl Olmalı ?

Organik tavuk ve doğal tavuk bir diğer adı ile köy tavuğu yetiştiriliçiliğinde kümes çok önemli bir faktör dür, Organik tavuk ve Doğal Tavuk Etlik kümesi 1 mt/2 ye 5 ila 6 tavuk koyulabilir,Kümesi bir çok yapı malzemesinden yapabilirsiniz,ançak yaz aylarında çok sıçak olmasına kışın ise çok soğuk olmasına sebep oluçak bir malzemeden olmamalı dır..

Doğal Tavuk ve organik tavuk etlik kümesinde en önemli faktörlerden biri de havaladırma dır,yapıçağınız kümes te havalandırmak için yeterli açılır pencere vede özelikle sıçak havalarda içeride oluşan koku ve kötü gaz ı dışarıya atmak için yeterli oluçak bir havalandırma fan ı konulmasında çok büyük fayda oluçaktır.Kümes içersinde yeterli miktarda aydınlatma için elektirik tesisatı olmalıdır.

Doğal Tavuk / Etlik tavuk yetiştiriçiliğinde kümesinizde besleyeçeğiniz tavuk sayısına göre yeterli miktarda yem lik ve suluk tertibatı olmalı dır,Kümesinizde tavukların dışarı çıkmasında kümes kapı ve çıkış bölümlerinin rahat olması gerekiyor.Doğal Etlik Tavuk yetiştiriçiliğinde tavukların geziçeği ve zamanlarının büyük kısmını geçireçeği araziye bir çok faydalı bitikiler ekilebilirsiniz,ve arazinizde özelikle sıçak aylar için ağaç olması da büyük avantaj dır….

Ayrıca bu araziye dışarıdan bir takım tavuklara faydası oluçak gıda lar dökülerek araziye de gıda takviyesi yapılınabilinir.Organik Tavuk ve Doğal Tavuk etlik yetiştiriçiliğinde etlik ve salma olarak besiye uygun bir ırk seçmelisiniz.Doğru bir ırk seçimi ile beraber ortalama 80 gün ile 95 gün arasında tavuklarınız kesim yapabilirsiniz..

Organik Tavuk ve Doğal Tavuk Etlik Yetiştiriçiliğinde Beslenme

Doğal Tavuk yetiştiriçiliğinde bütün gün arazide gezen tavuklarınıza takviye yem olarak mısır agırlıklı olmakla beraber bir çok tahıl ile kendinize rasyon hazırlayabilirsiniAyrıca yem dışında bir çok yemek artıkları ,sebze artıkları,meyve artıkları gibi kullanılmayan atıkları zaman zaman verebilirsiniz.Organik Sertifikalı Tavuk üreteçekseniz ozaman sertifikalı yemler ile beslemeniz gerekmekte dir,organik yasası müsade ettiği besi yapmanız şart tır.

Alıçağınız etlik ırk ilk 20 ile 30 gün kapalı ve civciv büyütmeye uygun kümeste yetiştirmelisiniz,direk olarak civcivleri araziye salmanız pek doğru olmaz,belli bir zaman civcivleri kapalı ortamda civciv büyütme yemi vererek büyütmelisiniz….Ya da direk 45/60 günlük gibi civciv alımı yaparak direk doğal besiye geçebilirsiniz.

Salma tavukçuluk ,Organik yumurta üretiminde kapalı kümes bir çok yapı malzemesinden yapabilirsiniz.Betonarme Kümesler, Prefabrik Kümesler, Sandaviç Panelden Kümesler ve İzolasyonlu Çadır Kümesler gibi..Hangi yapı malzemesinden yaparsanız yapın dikkat edilecek hususlar şunlar dır…

Yapacağınız kümes besleyeceğiniz tavuk sayısına orantılı olarak yapılmalı yada düzenlemelisiniz.Kapalı kümesinizin kışın çok soğuk yazın ise çok sıcak tutmayan bir yapı malzemesinden yapmalısınız,Kümesinizi havalandırmak için yeterli şekilde pencere hatta havalandırma fanı taktırmanızda fayda olacaktır..

Kümesinizin tabanı ince bir beton yapmanızı ve üzerine kuru kalması ve sıcak tutması için 5/6 cm kalınlığında kaba talaş sermenizi tavsiye ederiz..

Kümesinizde belli miktarda aydınlatmak için elektrik tertibatınız olmalı Kümesinize belli ölçülerde ve adetlerde tüneklikler yapılmalıdır.Kümesinizin folluklarını ister sandıktan ister plastik sebze kasasından ister ise raf şeklinde herhangi bir malzemeden yapabilirsiniz..

Kümesinizin follluklarını 6/7 yumurta ya 30×40 cm lik bölüm olarak hesaplayabilirsiniz.Kümesinizde yeterli miktarda yemlik ve kullanımı kolay olan suluk tertibatı olmalıdır,Kümesinizin bir tarafından ışık ve güneş alacak gibi yapmanız da fayda olacaktır.

Kümes ortamı hayvanın stressiz rahatça yemini suyuna ulaşabildiği huzur içinde bir ortam olmalı,unutmayın ki tavuklar ne kadar huzurlu ise bir o kadar verimli ve sağlıklı olurlar.melor yumurta İstenildiği takdir de izolasyonlu çadır kümes veya prefabrik (sandaviç panel) kümes olarak anahtar teslim çiftlikler yapılır.

İster manuel ister otomatik ekipman kurulumu ve satışı yapılmakta dır.Her türlü salma tavukçuluk yada organik yumurta ve organik tavuk üretim çiftlikleri profesyonel ekiplerimiz tarafından A dan Z ye kurulumları yapılmakta dır.

Türkiye’nin her bölgesine hizmetlerimiz vardır.

Salma tavukçuluk da besleyeceğiniz tavuk sayısına göre doğru orantıda araziniz olmalıdır,salma tavukçuluk için 2 mt2 ile 4 mt2 arası 1 tavuk olarak hesaplayabilirsiniz.Arazinize tavukların da faydalanması için öncelikli olarak yonca ve tüm yem bitkilerini ekebilirsiniz.Her türlü arazi de salma tavukçuluk yapabilirsiniz.

Meyvalık, fidanlık, zeytinlik, tarla, boş kullanılmayan arazi, orman niteliğinde arazi gibi farklı farklı özelikleri olan her arazi de salma tavukçuluk yapılabilir.Salma tavukçuluk da arazi de ağaç olması özelikle yaz ayları tavukların gölgelenebilmesi açısından avantaj olmaktadır.Salma tavukçuluk da arazinizi bölümlere bölünerek parça parça kullandırmanız araziyi daha verimli kullanmanızı olanak sağlıyacaktır.

 

Gezen tavuk yumurtası, tavukların kapalı ortam dışında dolaşıp doğal olarak kendi yemini kendisinin bulabildiği ve güneş ışığını alarak doğal ortamına uygun olarak yaşayan tavukların yapmış olduğu yumurtalardır.

Tabi ki gerçekten gezen tavuk yumurtasını bulmak büyük şehirlerde çok zor, gezen tavuk yumurtası ismiyle satılan bir çok firmanın ürünleri mevcut, gezen tavuk yumurtası normal çiftlik üretimi yumurtaların neredeyse 2 katı fiyatına satılmaktadır.

Bu tür yumurtaların ticari yumurtalardan hiçbir farkı yoktur. Hatta ticari yumurtaların şu avantajı vardır; hijyeniktir, yediği yem bellidir, bulunduğu ortam bellidir, aşılamaları ilaçlamaları zamanında yapılır ve kontrol altındadır. Herhangi bir hastalık riski oluştuğu an müdahale edilir ve o sürü kesime gönderilir.

 

Tavuk çiftliği için neler gerekli olduğunu aslında kaç adet tavuk beslemeye karar vermenize bağlı. Öncelikle eğer bu işten gelir elde etmek istiyorsanız 200 tavuk ile 500 tavuk arasında bir miktar tavuk almanız gerekir. İdeal şartlarda normal bir ticari kümes, açık alan besi tavuk, genel olarak 3 günde 2 yumurta verecektir. Böylelikle 50 tavuğunuz olsa 3 günde 100 yumurtanız olacaktır. Ayda bu miktar 1.000 adet yumurta demektir. Köy yumurtası üretmek için miktar fazla olunca işler değişebiliyor. Her 200 tavuk için 1 dönüm yer gerekli ve bu alandaki besi bile yetersiz kalabilir. İkincisi arazinizde su olmalı. Toprak canlı ve temiz olmalı. Ağaç olması güzel olur olmasa da olur. Dışarıdan gelecek kurt, çakal, sansar vb. saldırgan hayvanlardan korumak için arazinizin çevresi çit ile veya duvar ile çevirili olmalıdır.Ayrıca, havadan gelecek atmaca gibi hayvanların saldırısı da görülüyor, bunun için bir tane iri yarı bir kaz o tavukları koruyacaktır. Neler gerekli ;

1 Dönüm Arazi
Su Deposu
1 Dönüm Arazinin Etrafını Çevirecek Çit
50 Tavuk
5 Adet Suluk
5 Adet Yemlik
3 Torba Yem (Bir Aylık)
Bir Adet Kulübe

Türkiye’de ve dünyada kullanılan 2 tip yumurtacı dediğimiz cins bulunur. Atak-s ve Lohman cinsi tavuklar en çok yumurta veren ve en sağlam tavuklardır. Fakat biz köy yumurtası üretip satmayı planlıyorsak bu konuda biraz ticari zekamızı kullanmamız lazım ki yumurta satışını yapalım. Halk arasında beyaz yumurta kafes, kahverengi yumurta ise köy yumurtası olarak algılanıyor. Bir nevi doğu diyebiliriz çünkü hayvan toz toprakta dolaştığı için yumurta kabuğu bu renkte oluyor. Çiftliklerde yetişenlerin yemlerinin içine kireç katılır ondan beyaz olur. Biz kahverengi yumurtacı dediğimiz cinsleri köy yumurtası üretim tesisleri için öneriyoruz. İki tür en uygundur Lohman Brown ve Atak-s cinsi. Lohman Brown cinsi , ılıman iklimler için uygundur. Yumurta tavukları orta boyda olur ve yılda 270 ile 300 arası yumurta verimi vardır. Atak-s cinsi, rakımı yüksek ve sert iklimler için uygundur. Yılda 250 ile 270 arası yumurta verimi vardır.Her iki cinsin yumurta verimi iklime, verilen yeme ve koşullara göre değişkenlik gösterebilir. Her iki cinsin fiyatları ise genel olarak 17 – 18 haftalık iken 20 lira civarıdır. Piyasaya göre bu fiyat değişebilir.

Tavuklarımızın Kümesi Nasıl Olmalı?

Tavuklar uçamıyor olsa bile bir kuş türüdür ve kuşlar genel olarak açık hava ve güven verici mekanları tercih ederler. Soğuklarda sıcak yerlere göç ederken, sıcaklarda ise daha serin yerlere göç ederler. Çok narin hayvanlar olmamasına rağmen pek de dayanıklı değillerdir. Yarka Tavukların ise savunma araçları olmadığı için bulundukları ortam onlara güven vermeli. Bunu sağlamak için kümesimizin etrafını çit ile çevirmemiz lazım. Fakat kış aylarında ve bahar ayalarında kuzey tarafı tamamen kapalı ve rüzgar geçirmemelidir. Zaten aşırı soğuklarda çit olan açık kısımları da naylon ile çevirip ufak hava delikleri koymalısınız. Ayrıca içeriye folluk dediğimiz yerden en az yarım metre yükseklikte olan sopalar konulmalıdır. Bu sopalar bir tavuğun ayağını kavradığı kadar kalınlıkta olmalı. Aksi takdirde o folluklara binmezler.

Kümesin Tabanı Beton mu Olsun Toprak mı?

Kümesimizin tabanını yine tavuğumuzun sağlığına göre düşünmeliyiz. Çünkü tavuğumuzun sağlığı iyi olursa daha iyi yumurta verimi alırsınız. Buna uygun olarak eğer tamamen beton yaparsanız, tavuğunuz yerden soğuk kapacak ve ishal olacaktır. Eğer tamamen toprak yaparsanız toprağı temizlemek zor olacak ve bir süre sonra biriken pislikler hastalığa yol açabilir. Bizim önerdiğimiz 2 durum var. Birisi follukların altını beton yapın diğer tarafları toprak yapın ki; folluklarda ki tavuk dışkıları betona düşsün ve pislik toprağa pek uğramasın. Diğer bir yöntem ise tamamen ızgaralı ahşap yapmak; böylece alta dökülen pislikler kolayca temizlenebilir. Ya da beton yapıp saman koymakta iyi yöntemler arasında fakat samanları 2 haftada bir duruma göre değiştirmelisiniz.

Tavuklar Ne Yer?

Kümes hayvanları olan tavuklar genel olarak börtü böcek ne bulursa yer. Akrep, çıyan, küçük yılan bile yiyebilirler. Ayrıca ot yerler ki, bizim önerdiğimiz yonca bitkisi yumurtalık ve etlik tavuklar için mükemmeldir. Tarlanıza ekeceğiniz yonca bitkisi yumurtaların daha proteinli olmasını sağlayacak ve ayrıca doğal olmasını sağlayacak.

Tavukların Yanına Horoz Koymam Gerekir mi?

Tavuk ve horoz aynı ortamda ise orada bir üreme sonucu çıkar. Halk arasında yanlış bilinen bir kanı ise horoz olmadan tavuk yumurtlamayacağıdır. Böyle bir şey söz konusu değil. Tavuk, horozsuz da yumurtlar. Lakin yumurta döllenmeyecektir. Yani o yumurtadan civciv çıkmaz ki; bu zaten ticari amaç güdenler için iyi bir sonuçtur. Çünkü yaz aylarında havanın 30- 40 dereceyi bulduğu günlerde döllenmiş yumurta birkaç saat içerisinde o sıcakta gelişmeye başlar. Yumurtayı kırdığınızda kan göreceksiniz. Bu da müşterilerinizi olumsuz etkileyecektir.

 
Genelde yumurtanın sarısı ne kadar koyu (turuncuya doğru) ise onun köy yumurtası olduğunu, bundan dolayı da lezzetli olacağını düşünüyoruz. Ya da organik yumurta satın aldığımızda açık renkli bir yumurta sarısıyla karşılaştığımızda “Acaba aldığım ürün organik değil mi? Beni kandırıyorlar mı?” diye şüphe duyabiliyoruz. Hâlbuki edindiğimiz yanlış bir kanaat, tüm bu yanlış anlamalara sebep oluyor. Çünkü üreticiler yumurta sarısının renginin direkt beslenmeyle alakalı olduğunu söylüyor. Hayvanın yediği bitkiye göre sarının tonu farklılaşıyor. Bu genel algının farkında olan uyanık üreticiler ise koyu sarı yumurta elde etmenin yolunu çoktan bulmuşlar bile. Buğday ağırlıklı beslenen tavukların yumurta sarısı sarı, mısır ağırlıklı beslenenlerin koyu sarı, kimyasal-katkı maddesi fazlaca verilenlerin ise kırmızıya dönük oluyormuş. Ziraat Mühendisi, köy yumurtası üreticisisi Samet Kaya, “Eğer satın aldığınız ürün köy yumurtasıysa hepsinin iç renginin aynı olmasını beklemeyin. Çünkü doğal yollarla yumurta üretimi yapılan yerlerde tavuklar özgürdür. Geniş bir alanda gezinir. Tavuğun belli bir beslenme standardı yoktur. Bazen buğday, bazen mısır ya da yeşillik ağırlıklı beslenir. Dolayısıyla yumurta sarısının tonu da bu yüzden birbirinden farklı olur.”